MIEJSCA PRZYJAZNE MALUCHOM WYBRANE

W niedzielę, 19 października, zakończyła się akcja „Miejsce przyjazne maluchom”. Finałowa gala osbyła się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W bieżącym roku nagrodzono ponad 200 miejsc z terenu całej Małopolski w tym 17 z Powiatu Tatrzańskiego. Gdzie w Zakopanem, Bukowinie i Białym Dunajcu warto się wybrać z dziećmi? Lista miejsc … 

W 2014 roku w akcji wzięły udział wszystkie Gminy, co umożliwiło zgłaszanie się wszystkim zainteresowanym z całego terenu Powiatu Tatrzańskiego. Pisałem już na ten temat we wcześniejszym artykule (CZY ZAKOPANE I POWIAT TATRZAŃSKI TO MIEJSCA PRZYJAZNE MALUCHOM?).


Główny celem
akcji jest znalezienie i promocja miejsc, które są przyjazne rodzinom z małymi dziećmi, które respektują szczególne potrzeby najmłodszych, w których obecność najmłodszych nie jest problemem.

 

Gdzie warto wybrać się z dzieciakami przez następne 12 miesięcy, czyli do kolejnej edycji. Przyznane certyfikaty mają być gwarancją jakości, ale też zobowiązaniem. Jeśli zdarzy się, że któreś z wyróżnionych miejsc przestanie spełniać standardy akcji, organizatorzy będą o tym informować m.in. na łamach „Gazety Wyborczej” (papierowej i internetowej). Do czytelników i bywalców przyjaznych miejsc mają prośbę: miejcie oczy szeroko otwarte, jeśli uznacie, że coś jest nie tak i potrzebna będzie interwencja, piszcie na adres: redakcja@krakow.agora.pl

 

 Akcję „Miejsca przyjazne maluchom” prowadzi Gazeta Wyborcza wspólnie z PR Inspiration i portalem Wrota Małopolski.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronach organizatorów:

Patronat honorowy: 
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Patroni medialni: 
Kids in Kraków – krakowski portal kulturalny dla rodziców, MiastoDzieci.pl – ogólnopolski portal informacyjny dla rodziców, Oddział w Krakowie.
 

 

LISTA NAGRODZONYCH MIEJSC Z POWIATU TATRZAŃSKIEGO:

 

GMINA BIAŁY DUNAJEC

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej, ul. Jana Pawła II 363
tel. 18 20 73 898
gbpbialydunajec.pl
W bibliotece odbywa się głośne czytanie bajek dla dzieci, spotkania autorskie i konkursy z nagrodami. W kąciku dla dzieci znajdują się kolorowe krzesełka i stolik, zabawki i gry. Na ścianach powieszono rysunki dzieci.
Samodzielny Gminny Ośrodek Zdrowia, ul. Jana Pawła II 201
tel. 18 20 735 91, 601 086 351
dunajec.net (zakładka „ośrodek zdrowia”)
W budynku ośrodka zdrowia na parterze znajdują się dwa kąciki zabaw: jeden w przychodni dzieci zdrowych, drugi – u chorych. Oba wyposażone są w stoliki i krzesełka dla dzieci oraz zabawki i gry planszowe. Kąciki myte i dezynfekowane są codziennie.

GMINA BUKOWINA TATRZAŃSKA

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Ćwiżewiczowej, filia w Czarnej Górze, ul. Nadwodnia 140, Czarna Góra, gmina Bukowina Tatrzańska
tel. 601 212 606
bibliotekabukowina.pl
Biblioteka otwarta na potrzeby najmłodszych czytelników: lekcje biblioteczne, spotkania z głośnym czytaniem, gry i zabawy edukacyjne w czasie ferii czy wakacji, a także zajęcia dla maluchów. Kącik malucha jest wyposażony w stolik i krzesełka, niskie regały z książeczkami i zabawkami.
Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Ćwiżewiczowej, filia w Leśnicy, ul. Polna 44, Leśnica, gmina Bukowina Tatrzańska
tel. 601 212 606
bibliotekabukowina.pl
Kącik malucha jest bardzo dobrze wyposażony i często odświeżany. Wyposażenie: stoliki, krzesełka, niskie regały z książeczkami i zabawkami. Oferta edukacyjna: lekcje biblioteczne, spotkania z głośnym czytaniem, gry i zabawy edukacyjne w czasie ferii czy wakacji, a także zajęcia dla maluchów. Niemowlaka można przewinąć na zapleczu, a w pomieszczeniu socjalnym znajdzie się cichy kąt dla mamy karmiącej piersią.
Bukovina Terma Hotel SPA, ul. Sportowa 22
tel. 18 20 25 400
hotelbukowina.pl
Miejsce przyjazne rodzinom. Obok recepcji przygotowano pokój zabaw. Dzieci bawią się w nim pod opieką animatorki. Hotel połączony jest z termami. W restauracyjnym menu dzieci znajdą coś dla siebie.
Park Wodny Bania, ul. Środkowa 181
tel. 18 261 25 40
termabialka.pl
Atrakcje wodne dostosowane do dzieci w różnym wieku. Na maluchy czeka specjalny basen wyposażony w interaktywne zabawki (strumyk, parasol wodny, grzybek czy samonapełniające się wodą wiaderka). Na zewnątrz znajduje się suchy, letni plac zabaw wyposażony w urządzenia do zabaw i ćwiczeń zręcznościowych. W parku wygospodarowano trzy miejsca przystosowane do przewinięcia niemowlaka, jedna z toalet przeznaczona jest wyłącznie dla rodziców z dzieckiem (znajduje się w pobliżu brodzika i szatni).
Hotel Bania Thermal & Ski, ul. Środkowa 181
tel. 18 265 41 63
hotelbania.pl
Hotel z salami zabaw dla dzieci: „Leśna Kraina” i „Małpi Gaj”. Maluchy znajdą tam wszystko, co jest potrzebne do zabawy. Obok lobby baru, sezonowo otwiera się plac zabaw. Hotel zaprasza na seanse filmowe – codziennie dzieci mogą na dużym ekranie obejrzeć kultowe bajki. Z myślą o dzieciach przygotowano też animacje i zajęcia (plastyczne, edukacyjne). Jest przewijak (w toalecie na parterze, można wjechać wózkiem).

MIASTO ZAKOPANE


Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego
, os. Łukaszówki 4a
tel. 18 206 64 38, 604 37 69 67
biblioteka.zakopane.eu
Kącik dla dzieci: stoliki, krzesełka, zabawki, poduszki, siedziska. Jest przewijak i odosobnione miejsce do karmienia piersią. Biblioteka organizuje spotkania z autorami literatury dziecięcej, „Czwartki Literackie dla Dzieci”, „Wyprawy książkowe w krainy bajkowe”, lekcje biblioteczne, zajęcia podczas ferii zimowych i wakacji, warsztaty recyklingu, warsztaty plastyczne (np. wykonywanie masek karnawałowych, ozdób choinkowych, malowanie kamieni), pokazy filmowe, zajęcia z robotyki, konkursy plastyczne i literackie, np. „O pióro dyrektora biblioteki”. W ramach współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym prowadzi zajęcia uwrażliwiające dzieci na piękno przyrody i bezpieczeństwo poruszania się po górach.
Aqua Park Zakopane, ul. Jagiellońska 31
tel. 18 200 11 22, 20 63 730 wew. 14
aquapark.zakopane.pl
Na terenie Aqua Parku znajduje się brodzik przygotowany z myślą o najmłodszych gościach. To najpłytszy (głębokość 0,3m), a zarazem najcieplejszy basen w kompleksie – temperatura wody wynosi 33 stopnie Celsjusza. Na tarasie przy termalnym basenie, który usytuowany jest na zewnątrz budynku, znajduje się plac zabaw. W szatni wydzielone jest specjalne miejsce z przewijakiem.
CiuCiu Cukier Artist, ul. Krupówki 13
tel. 502 736 758, 728 872 345
ciuciukrakow.pl
Spełnienie dziecięcych marzeń. Fabryka cukierków – miejsce warsztatów i spotkań. Dzieci dowiedzą się, jak powstają cukierki, będą mogły też spróbować na miejscu wyrobów cukierniczych. Po wizycie lepiej poszukać dobrego dentysty.
Sport Corner, ul. Zaruskiego 2
tel. 18 20 147 38, 607 100 936
sport-corner.pl
Sport Corner przygotował dla najmłodszych duży kącik zabaw, w którym znajdują się zabawki, malowanki oraz telewizor z możliwością oglądania kanałów dla najmłodszych. Menu dziecięce nazywa się „Rozgrywki Juniorów”. Kucharze chętnie przygotują danie na specjalne zamówienie. Co ważne, słuchają sugestii rodziców.
Karczma Po Zbóju, ul. Krupówki 22 B
tel. 18 20 161 40
karczmapozboju.pl
W restauracji jest kącik zabaw (pluszaki, klocki, malowanki). Na zewnątrz znajduje się plac zabaw w ogródku letnim za lokalem (huśtawka, zjeżdżalnia i mały domek do zabaw). Przykładowe menu: siekany kurczak w panierce, schab panierowany, pierogi z serem na słodko, naleśniki z serem na słodko.
Nosalowy Dwór, ul. Balzera 21D, Zakopane
tel. 728 876 274
nosalowy-dwor.eu
W hotelowym klubie Pinokio maluchy poczują się jak w domu. Kącik jest kolorowy, z mnóstwem zabawek, książeczek i gier. Hotel ma także nowoczesny plac zabaw i labirynt z krzewów (w budowie) o łącznej powierzchni ponad tysiąca m kw.
Rezydencja Sienkiewiczówka, ul. Zamoyskiego 28, Zakopane
tel. 18 20 647 22, 601 203 605
sienkiewiczowka.pl
W przyziemiu rezydencji znajduje się przestronna komfortowa sala urządzona w jasnych kolorach, z rzutnikiem multimedialnym (seanse bajek dla dzieci). Znajduje się w niej suchy basen z piłkami, namiot, zabawki dmuchane, stolik z przyborami do malowania i krzesełkami, bardzo duża ilość maskotek, klocki Lego, zabawy edukacyjne, samochodziki, lalki, wózek mały z lalką, kuchnia, tunel do czołgania, tablica z kolorową kredą.
Pensjonat Tatra House, Krzeptówki Boczna 6
tel. 18 20 16 200
krzeptowki.pl
W pensjonacie znajduje się kącik zabaw dla dzieci (stolik, krzesełka, zabawki, książeczki). Przed budynkiem jest plac zabaw (zjeżdżalnia, huśtawki, trampolina, boisko wielofunkcyjne sportowe do piłki nożnej, siatkowej, koszykówki, badmintona), duża zadaszona wiata, możliwość przebywania na zewnątrz także w czasie deszczowej pogody. Do dyspozycji gości są: rowery z fotelikiem dla dzieci, małe rowerki dla dzieci do 7 lat, nosidełko dla dzieci 1-2 lat.
Szkoła Narciarska HSKI ZAKOPANE, Centrum Rodzinnej Rekreacji Harenda
ul. Harenda 21A
tel. 502 025 628
hski.pl
12 tys. m kw. przestrzeni dla dzieci, na której znajduje się plac zabaw, budynek z dwoma salami przystosowanym do potrzeb maluchów. Wioska lapońska, renifery, psy husky, skutery śnieżne dla dzieci, pierwsza w Europie skocznia narciarska dla dzieci, pociągi śnieżne, tor snowtubingowy (zjazd na oponach), boisko do gier, zajęcia „zumbakids”, karuzela dla najmłodszych, tor przeszkód, tor saneczkowy, wyciąg narciarski dla najmłodszych.
Trattoria Adamo, plac Niepodległości 1, Zakopane
tel. 18 20 19 250
trattoria-adamo.pl
Kącik dla dzieci zdobią wielkie malowane obrazy z księżniczkami. Sporo zabawek i dywanowa wykładzina z jezdnią dla samochodzików. Menu dla dzieci w formie jabłuszka, wykonane z miękkiego materiału. Do wyboru: mięso, ryba, danie jarskie, deser, picie ciepłe i zimne. Wszystkie dania nazwane są imionami postaci z bajek, porcje są dostosowane do możliwości dzieci.
 

 

Gratuluję wyróżnionym i już zachęcam do udziału w 2015 roku

 

/-/ Andrzej Pajor
 

 

Ten artykuł ukazuje się także na moim blogu na stronach Tygodnika Podhalańskiego (kliknij aby dowiedzieć się więcej)

moje wcześniejsze artykuły na blogu:

->  CZY ZAKOPANE I POWIAT TATRZAŃSKI TO MIEJSCA PRZYJAZNE MALUCHOM?  (kliknij tutaj aby przeczytać)
Wystartowała kolejna edycja akcji „Miejsce Przyjazne Maluchom”. W całym Powiecie Tatrzańskim po raz drugi szukamy takich miejsc, w których rodzice z małymi dziećmi będą zawsze mile widziani. Szukamy miejsc przyjaznych maluchom. Kawiarni, restauracji, klubów itd. Akcja w Powiecie Tatrzańskim obejmuje wszystkie gminy (Biały Dunajec, Bukowinę Tatrzańską, Poronin, Kościelisko i Zakopane).

->  ZAKOPANE, POWIAT TATRZAŃSKI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM ?  (kliknij tutaj aby przeczytać)
Szukamy takich miejsc, w których rodzice z małymi dziećmi będą zawsze mile widziani. Czy tu warto bywać z dziećmi? Czy nasi klienci to także dzieci? Czy świadczymy dobrej jakości usługi dla rodziców z dziećmi? Jeśli tak – przeczytaj uważnie i skorzystaj. Szukamy miejsc przyjaznych maluchom. Kawiarni, restauracji, muzeów itd. 2 września rozpoczęła się kolejna edycja akcji Miejsce przyjazne maluchom! Akcja obejmuje prawie całą Małopolskę a Zakopane oraz pozostałe gminy z Powiatu Tatrzańskiego … czas pokaże.

->  RAZ, DWA, TRZY – MILION ZŁOTYCH ROZDAMY. BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO NA 2015 ROK.  (kliknij tutaj aby przeczytać)
Do rozdysponowania milion złotych. Tylko do 15 września br. można zgłaszać projekty. Innymi słowy zostało już tylko 5 dni. Głosować będziemy od 10 do 20 października. Słowem – Budżet Obywatelski dla mieszkańców lubiących pośpiech … czyli Budżet Obywatelski dla Zakopanego na 2015 rok.

->  SZKOŁA STOCHA, KOWALCZYK I INNYCH OLIMPIJCZYKóW IDZIE DO MARSZAŁKA  (kliknij tutaj aby przeczytać)
„W związku z podjęciem przez Radę Powiatu uchwały, Powiat przekazuje, a Województwo przejmuje z dniem 1 września 2014r. do prowadzenia Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem”. Bardzo się cieszę, że po wielu latach pracy i starań jest realna szansa na dalsze funkcjonowanie i rozwój ZSMS …

 


->  PIŁKA W GRZE – BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO – SZANSE I ZAGROŻENIA (kliknij tutaj aby przeczytać)
Cieszę się, że mój wcześniejszy artykuł (PIŁKA W GRZE – BUDŻET OBYWATELSKI DLA ZAKOPANEGO) wywołał duże poruszenie. Dokładnie taki był jego cel. Zaintrygować, zainteresować, zachęcić do myślenia, sprawdzania i zadawania pytań. Każdego rodzaju pytań, także niewygodnych. Tylko do bólu szczerze rozmawiając, uda nam się przeżyć ten rok i nie wylać dziecka z kąpielą (Budżetu Obywatelskiego dla Zakopanego).

 


-> BUDŻET ZAKOPANEGO JESZCZE NIE OBYWATELSKI … (kliknij tutaj aby przeczytać)
Nie mieszkamy na końcu świata! W Europie ma go już ok. 200 miast. Budżet partycypacyjny – w Zakopanem cisza a Sopot (miasto partnerskie Zakopanego) już w 2011 roku wprowadził pierwszy w Polsce tego rodzaju budżet. Do prowadzenia budżetu obywatelskiego szykują się także Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Kędzierzyn-Koźle, Gdańsk, Płock, Radom, Tarnów oraz Wrocław. W kolejce jest także Warszawa…